Blog

Jak wygląda polski poziom szkolnictwa na tle światowym?

Smutna to prawda statystyk która pokazuje że Polskie uczelnie są poza czołówką najlepszych uczelni tego świata, a szkoda. Kadra naukowa – jeśli idzie o polaków jest jedną z najbardziej efektywnych we współczesnym świecie, świadczą o tym liczne nagrody polskich naukowców i osiągnięcia. Polscy naukowcy pracują… Czytaj więcej »Jak wygląda polski poziom szkolnictwa na tle światowym?

Bądź jak Horacy – zafascynowanie kulturą antyku, a “nieśmiertelność poetycka”

Horacy jest autorem utworu „Wybudowałem pomnik…”, który opowiada o dokonaniach podmiotu lirycznego – przedstawiciela poezji okresu rzymskiego. W ten sposób możemy utożsamić bohatera i autora tekstu. Bohater mówi o tym, że własnymi rękoma i ciężką pracą wybudował sobie pomnik, który możemy rozumieć jako sławę oraz… Czytaj więcej »Bądź jak Horacy – zafascynowanie kulturą antyku, a “nieśmiertelność poetycka”

“Król Edyp” – relacje boskości z człowieczeństwem

Poruszając się w świecie przedstawionym w tragedii Sofoklesa „Król Edyp” dostrzegamy pewne wypowiedzi – czy to chóru, czy to bohaterów – związanych z wiarą w ówczesnych bogów. Dlatego to właśnie „Król Edyp” – mimo obecnym normą chrześcijańskim – ma charakter religijny. Charakterystycznym fragmentem utworu poświadczającym… Czytaj więcej »“Król Edyp” – relacje boskości z człowieczeństwem

Strajk nauczycieli, czy wyszło na dobre?

Niskie zarobki nauczycieli to problem, który w przestrzeni społecznej funkcjonuje od dawna. Niestety, w ostatnich latach znacząco wzrosły wynagrodzenia w branżach budowlanych, handlowych i przemysłowych, a wynagrodzenia w oświacie jedynie nieznacznie się zwiększyły. Dlatego protest pedagogów był kwestią czasu. Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz… Czytaj więcej »Strajk nauczycieli, czy wyszło na dobre?