Tryby aparatu fotograficznego

Tryb automatyczny jest chętnie wykorzystywany zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Tryb auto wybiera za nas następujące parametry: czas otwarcia migawki, wartość przysłony, ISO, balans bieli, ostrość i możliwość lampy błyskowej, by w danych warunkach zrobić jak najlepsze zdjęcia.

 

W przypadku niektórych aparatów cyfrowych tryb auto pozwala przesłonić lampę błyskową lub usunąć efekt czerwonych oczu. Ten tryb pozwala na uzyskiwanie ładnych wyników w wielu warunkach fotografowania, jednak nie powinniśmy korzystać tylko z tego trybu.

Jeśli przełączymy aparat z trybu auto na tryb portret, aparat automatycznie wybierze duży otwór przesłony (mała liczba), który pomaga uzyskać nieostre tło (tj ustawia wąską głębię ostrości, zapewniając w ten sposób, że nasz obiekt jest jedyną rzeczą w centrum uwagi).

Tryb portretowy działa najlepiej, gdy fotografujemy jeden obiekt, więc możemy dostać się wystarczająco blisko do fotografowanego obiektu (albo poprzez powiększenie albo poprzez podejście), tak by spokojnie sfotografować głowę i ramiona.

Jeśli robisz zdjęcia (więcej informacji fotoksiazka.co.pl  ) pod słońce możesz uruchomić lampę błyskową, aby dodać trochę światło na fotografowaną twarz.

Tryb makro pozwala Ci zrobić powiększone zdjęcia. Jest doskonały do sfotografowania kwiatów, owadów i innych małych obiektów. Różne aparaty cyfrowe będą mieć tryb makro z różnymi możliwościami ustawienia odległości ogniskowania. Podczas korzystania z trybu makro możemy łatwo zauważyć, że ogniskowanie jest trudniejsze na krótkich dystansach, głębia ostrości jest bardzo wąska (czasem tylko kilka milimetrów). Jeśli chcesz mieć ostre zdjęcie, postaraj się, jeśli to tylko możliwe, trzymać aparat i obiekt, który chcesz sfotografować, równolegle. Prawdopodobnie podczas robienia zdjęć małych obiektów nie będziesz chciał używać lampy błyskowej.

Wreszcie, statyw jest nieoceniony w makrofotografii, gdy głębia ostrości jest tak mała, a chcesz zrobić idealne zdjęcie.