Co to jest balans bieli?

Strona główna » Co to jest balans bieli?

 

Dokładne zrozumienie koncepcji balansu bieli i to jak on działa, jest bardzo ważne w fotografii cyfrowej. Nieprawidłowe ustawienie może bowiem zrujnować fotografię. Możemy otrzymać różnego rodzaju niechciane kolory i skóra będzie wyglądać bardzo nienaturalnie.

 

Odpowiednie ustawienie więc w aparacie balansu bieli pozwala na dokładne odwzorowanie fotografii. Balans bieli w fotografii cyfrowej oznacza dostosowanie kolorów tak, że obraz wygląda bardziej naturalnie. Należy więc odpowiednio dostosowywać kolory. Przede wszystkim musimy pozbyć się dominujących kolorów i dopasować obraz do tego co widzimy gołym okiem.

Dlaczego mamy to zrobić?

Dlatego, że większość źródeł światła (słońce, żarówki, latarki itp.) nie emitują czysto białego koloru i mają pewną „temperaturę barwową”. Ludzki mózg przetwarza informacje, które są odbierane przez nasze oczy i automatycznie dostosowuje temperaturę barwową, więc zazwyczaj zobaczysz kolory poprawnie. Jeśli miałbyś białą kartkę i patrzyłbyś na nią stojąc  na dworze, to najprawdopodobniej będzie tak samo biała, gdy zobaczyłbyś ją, siedząc w pomieszczeniu. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jednak z tego, że istnieje ogromna różnica w temperaturze koloru pomiędzy jasnym światłem słonecznym, a sztucznym światłem. Podczas gdy nasz mózg automatycznie przetwarza kolory w inteligentny sposób, aparaty cyfrowe mogą się tylko domyślać, jaka jest temperatura koloru, obserwując światło otoczenia.

W większości przypadków, nowoczesne aparaty cyfrowe mogą robić to dość dobrze, jednak w niektórych sytuacjach robią błędy. Z powodu tych błędów, niektóre zdjęcia mogą wydawać się niebieskawe lub żółtawe i odcienie skóry mogą nie wyglądać naturalnie. Jeśli ze zdjęć będzie robiona fotoksiążka (więcej: fotoksiazki )to koniecznie trzeba błędną kolorystykę zdjęć skorygować w programie fotograficznym np. Photoshop lub Gimp. Należy również wyrównać kolory robione na zdjęciach robionych przy różnych temperaturach barwowych w pomieszczeniach i w plenerze.